Druhý až čtvrtý ročník oboru Grafický design II – Design knihy a papíru letošní plenér strávil netradičně, a to na dosti dlouhé trase České Budějovice-Brno-Ostrava. Jako obvykle se nejen zaznamenávalo a kreslilo, ale společný oborový čas jsme využili na maximum. Tematicky jsme celý plenér zaměřili na industriál a specifickou atmosféru měst.

V Brně jsme navštívili Fakultu výtvarných umění Vysokého učení technického. S komentovanou prohlídkou jsme prošli proces výroby tiskovin v brněnské tiskárně Helbich. V Domě umění byla k vidění retrospektivní výstava objektů a kreseb Evy Kmentové, kterou jsme si nenechali ujít.

V Ostravě jsme byli pozváni do Ateliéru knižního designu vedeného MgA. Julií Kačerovskou, Ph.D., který blízce souvisí s naším oborem. Navštívili jsme také obor Volná grafika, tiskové ateliéry i novou budovu Fakulty umění na Černé louce s novým tiskovým digitálním centrem. Vrcholem plenéru pak byla návštěva Dolní oblasti Vítkovic, kde jsme strávili celý den kreslením a fotografováním a zkoumáním této industriální památky.

Barbora Heřmanová