2. až 5. října, překrásné počasí a chuť poznávat, to vše vytáhlo velikou skupinu našich studentů na extrémně zajímavý zájezd do srdce Itálie. Toskánsko a sama kolébka renesance, perlami památek vyzdobená Florencie – to byla obrovská výzva.
Při cestě za našimi hlavními velkými cíly jsme dopoledne (po nočním přejezdu Alp) navštívili krásné město Veronu známé svými početnými historickými památkami, antickým amfiteátrem a romantickým příběhem Romea a Julie.
Další zastávkou na cestě bylo Muzeum Enza Ferrariho v Modeně. Tato expozice se nachází v zajímavé futuristické budově navržené českým významným architektem Janem Kaplickým. Jasně žlutá hliníková střecha s průduchy vypadá jako gigantická kapota závodního auta Ferrari a vyzařuje z ní elegantní organická dynamika.
Večer jsme se po dlouhé cestě ubytovali v našem kempu na kraji centra Florencie.

Druhý den hned po ránu jsme vyrazili vlakem do historického středu města, kde na nás čekala Galleria degli Uffizi. Největší sbírka umění ve městě je bohatá díly mistrů jako jsou Cimabue, Giotto, Masaccio, Piero della Francesca, Botticelli, Michelangelo, Raphael, Leonardo da Vinci, Dürer, Caravaggio, Tizian, Rembrandt a mnoho dalších.
S našim panem průvodcem jsme pak odpoledne prošli hlavní trasy a důležitá místa historického centra, abychom se zde lépe orientovali při našich samostatných toulkách. Později jsme tuto procházku završili na vyhlídkové terase Piazzale Michelangelo a potom ještě o kus výše prohlídkou staré románské baziliky San Miniato al Monte.

Na středu byla připravena poznávací vyjížďka naším zájezdním autobusem do dalších blízkých míst v kraji Toscana: Siena a její úžasné staré centrum, náměstí Piazza del Campo, katedrála a další skvosty. San Gimignano přezdívané Manhattan středověku, díky své siluetě mnoha vysokých věží. Na závěr pak Pisa s nádherným Náměstím Zázraků se svými zázračnými divy – Baptisteriem sv. Jana, Duomem a světoznámou šikmou věží zvonice Torre pendente.

Poslední den našeho pobytu jsme se opět vrátili do centra Florencie, abychom spolu navštívili slavnou galerii Galleria dell´Accademia s úžasným orginálem Michelangelova Davida a jeho dalšími rozpracovanými skulpturami Otroků a působivým sousoším Piety. Galleria je plná dalších mistrovských děl významných sochařů a malířů své doby. Dalším důležitým bodem našeho programu byla prohlídka kaple rodiny Medicejských s monumentální barokní Cappelle dei Principi a Michelangelovou Novou sakristií s jeho velkolepými sousošímy Noci a Dne, Jitra a Soumraku a dalšími, zde jsou také pohřbeni slavní bratři Giuliano (zavražděný ve věku 24 let) a známý Lorenzo I. Nádherný.
Individuálně si ve zbylém čase odpoledne studenti i učitelé prošli další doporučené pamětihodnosti města. Poslední “možná symbolický” byl sraz celé skupiny a společné focení před Brunelleschiho Špitálem neviňátek – Ospedale degli Innocenti a po chvíli čekání na zpozdilý autobusový spoj jsme odjížděli z města do kempu, kde na nás čekal připravený autobus a dlouhá zpáteční cesta přes Alpy domů.
Poděkování patří studentům za disciplinovanost a neúnavnost, pedagogům za dobrou organizaci a dohled nad celou akcí a v neposlední řadě kolegovi panu učiteli DVK Chovancovi, který nás i studenty vybavil důležitými informacemi na cestu a tak nás vlastně “distančně” velmi dobře doprovázel.
Krásný poznávací zájezd jsme si opravdu užili a těšíme se doufám na další.

Tomáš Baran