Ve středu 19. 4. vyrazily vybrané ročníky oborů GDU, SVT a GDD se svými pedagogy do jarní sluncem zalité Prahy na inspirativní výstavy Grafika roku a Řeč plakátu.
V Betlémské kapli a nedalekých krásných prostorách nové České galerie moderního umění bylo na Grafice roku 2022 k vidění přes 200 grafik a kolem 30ti autorských knih. Mezi nimi práce některých našich studentů a pedagogů. Výstava nabídla pohled na současnou českou grafickou volnou tvorbu umělců a studentů. Bylo příjemné vidět práce provedené různými běžnými technikami (tisk z výšky, litografii, hlubotisky apod.), některé autorské techniky, stejně tak mít možnost si prohlédnout výstavní prostory jako takové včetně adjustace prací a způsobu jejich instalace.
V Uměleckoprůmyslovém muzeu pak byla přehledně koncipovaná výstava Řeč plakátu. Studenti tak měli možnost vidět 280 plakátů, o nichž se učí ve škole, a vysledovat tak jejich proměnu napříč obdobími od r. 1890 do r. 1938 včetně proměny společnosti, hmotné kultury, ideologie… Prostory expozice zaplnily plakáty slavných tvůrců Henriho de Toulouse-Lautreca, J. Chéreta, A. Muchy, V. Preissiga, L. Sutnara, Fr. Zelenky a dalších. Jednalo se o plakáty divadelní, reklamní, válečné, ideologické, doplněné o dobové umělecké časopisy a knihy. I zde bylo možné vidět použití různých technik – zejména litografii a ofsetový tisk, ilustrace (pastel apod.) a také zakomponování fotografií do grafického designu.
Někteří stihli projít vybranými stálými expozicemi UPM, v závěru pak instalací Casa immaginaria.
Praha nám nabídla příjemně strávený den, dostatek inspirace a nové podněty.
Tereza Bečvářová