11. května 2022 jsme navštívili v rámci DVK Vídeň. Na programu byly jak expozice „starých mistrů“, tak i výstavy předních osobností současného umění. Velkým přínosem byla účast renomované výtvarnice PETRY HEROTOVÉ a významného kritika umění a kurátora JIŘÍHO PTÁČKA, kteří nám podali nejen zasvěcený komentář, ale také osobité postřehy k uměleckým dílům.
JAN CHOVANEC, DVK

Zaujalo mě, jak AI WEIWEI interpretoval svůj pobyt v zajetí. Chvíli mě i mrazilo po zádech, když jsem si uvědomila, že takto čínský režim funguje i za dnešní doby.
HANA ČIVRNÁ, 3.B

Určitě nejvíce mě zaujala výstava fotografa WOLFGANGA TILLMANSE v galerii MUMOK. Jelikož se o jeho tvorbu zajímám již delší dobu, bylo zajímavé vidět jeho dílo v rámci instalace v prostoru. Jeho nekonvenční kompozice, souhra a význam celku fotografií v prostoru je velkou inspirací jak s fotografií pracovat. Různé velikosti formátů, kombinace technik a určitá různorodost motivů vytváří unikátní dialog.
MIKULÁŠ MAHR, 3.B

…Výstava se skládala z mnoha fotografií, v různých formátech a s různou tématikou: lidé, město, příroda, objekty v prostoru, kombinace materiálů. Líbilo se mi, jakým způsobem autor detailně zachytil atmosféru, která ve mně zanechala stejně silné emoce, jako mám u děl GUSTAVA KLIMTA, PAULA SIGNACA nebo u MUNCHA, kterého jsme měli tentokrát poprvé možnost vidět naživo. Poprvé ve mně výstava moderního umění zanechala silný dojem.
BARBORA NAHÁLKOVÁ, 3.A

Obrovským zážitkem bylo samozřejmě vidět MUNCHOVY obrazy naživo…zdůrazňovaly jakousi vášnivou energii…
EMA NĚMCOVÁ, 3.B

Zaujal mě obraz, který je jedním z Paulových proslulých přístavů, které ho fascinovaly. Je celý v pastelových barvách ve stylu POINTILISMU. Obraz je tedy tvořen z jemných puntíků a teček, které se v dáli spojí na sítnici diváka a vytvoří celek.
MARKÉTA PEŠKOVÁ, 3.A

V ALBERTINĚ MODERN jsem si nakreslila strop nad schodištěm a následně kresbu od GUSTAVA KLIMTA, které se mi všechny moc líbily…V KUNSTFORUM jsem si nakreslila klidný obraz TWO DECK CHAIRS od DAVIDA HOCKNEYHO. Ani nevadilo, že se zde nesmělo fotit, člověk se mohl opravdu uvolnit, třeba na pohled hýbající se lesní krajiny.
EMMA PETIT, 3.A

Jedna z pro mě nejzajímavějších instalací, na které jsme cestou Vídní narazili, se nazývá RAISING HANDS. Autorem je JULIA BUGRAM. Jedná se o dvě držící se ruce složené z malých bronzových penízků. Zaujala mě struktura, díky naskládaným penízkům se může zdát, jakoby na sobě měli ruce drobné šupinky. Instalace se
nachází vedle katedrály svatého Štěpána.
LUCIE ŠIMŮNKOVÁ, 3.B

Mně osobně nejvíce zaujaly expresionistické obrazy od jihoafrické malířky původem z Kapského města MARLENE DUMAS. Obrazy na mě působily zvláštním, inspirativním dojmem. Líbilo se mi, že umělkyně malovala portréty lidí tím stylem, že všechny části obličeje nejsou tak úplně na svém místě, což nemusí působit nutně jako chyba, naopak – obraz je tak zajímavější. Hned po exkurzi jsem si o této umělkyni musel zjistit více…
MARTIN ŠUSTR, 3.A

Líbilo se mi kolik kol a skútrů bylo po městě a taky jak se lidé shromažďovali v parcích a všude kolem řeky v horkém počasí. Taky mě bavilo, jak se početná skupina naší exkurze v té rychlosti kdy jsme pobíhali z výstavy na výstavu, odrážela v oknech, dveřích nebo samotných obrazech a stávali jsme se na chvíli součástí Vídně která se táhla jako proud řeky, který nás vzal s sebou.
VIKTORIE TOMÁŠOVÁ, 3.A

Nejdříve jsme šli do Uměleckohistorického muzea, kde jsme navštívili stálou expozici Egypta. Bylo skvělé přenést se zpátky v čase a vidět těžké kamenné sarkofágy, kanopy, vešebty, oblečení a obuv, co Egypťané nosili, šperky, kterými by se spousta lidí s radostí ozdobila i v dnešní době…Byla jsem až ohromena vším, co tito lidé, kteří se museli obejít bez moderních výdobytků naší doby, dokázali před několika tisíci let vytvořit. Měla jsem možnost porovnat zápisky a kresby ze sešitu se skutečností, čehož si moc vážím…
KRISTÝNA SYPALOVÁ, 2.B

Na starověkém umění starověkého Egypta se mi líbila jeho ostrost rysů a monumentálnost, jenž staří
Egypťané dokázali vtisknout i do nejdrobnějších předmětů.
DANIEL HINŠT, 1.B

Dílo, u kterého jsem strávil nejvíce času, byl jediný obraz od mého nejoblíbenějšího malíře Francise Bacona, dílo SEATED FIGURE.
MARTIN ŘANDA, 1.B