Zářijové dny v termínu 10.-15. 9. 2022 strávili studenti oboru Design knihy a papíru na plenéru – loni to byla restaurátorská a tiskařská Litomyšl, letos sochařská a linorytová Klenová u Klatov. Letošní společné téma plenérového snažení bylo Krajina ve figuře a figura v krajině, na které vznikaly skici a grafiky v souladu s podzimním počasím v blízkém okolí hradu Klenová nebo mnohdy i z okna jedoucího vlaku nebo prostředí samotné vily.

 

Během cesty na Klenovou se krátce zastavili v Sušickém kulturním centru na výstavě Zpoza rohu divný svět: Výprava z Marsu na Zemi a ještě dál ilustrátora a grafika Jakuba Bachoríka, kde začaly vznikat i první plenérové kresby.

 

V Klenové byli studenti ubytovaní hned pod Hradem Klenová ve vile Paula, kterou odkázala Galerii Klatovy ak. malířka Vilma Kotrbová Vrbová. Vila disponuje grafickou dílnou, takže se plenér mohl nést nejen v kreslířském, ale i v tiskařském duchu. Na hradě Klenová studenty kromě prohlídky čekala výstava fotografií naší kolegyně Evy Výborné a také společná výstava umělců Zbyňka Hraby a Petra Fialy. V sousedící sýpce pak překvapila svými instalacemi výstava Hebké.

 

V rámci přemítání o budoucnosti budoucích absolventů se vyjelo do nedaleké Plzně na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara. Díky komentované prohlídce bylo možné nahlédnout do každého ateliéru a seznámit se s rozmanitým výběrem nabízených uměleckých oborů. Mimo to se v Plzni stihlo navštívit i výstavu studentů zmiňované Sutnarky v tamní Galerii 13 a také výstavu Nový (z)boží: Národní cenu za studentský design v Depu2015. Vybraným studentům se navíc podařilo nahlédnout pod ruce místní knihařce paní Musilové.

 

Poslední plenérový den studenti strávili v Klatovech, kde v Galerii U Bílého jednorožce shlédli výstavu absolventů ateliéru Milana Knížáka na AVU s názvem Setkání ve Stromovce a v tamním kostele sv. Vavřince si prošli instalaci Pavly Voborník Kačírkové s názvem Tušení. Poslední Klatovskou zastávkou před odjezdem byla návštěva tiskárny Dragon Press s. r. o., kde se studenti seznámili s provozem tiskárny a knižní vazárny v praxi.