V pátek 18. září 2020 si pro naše studenty 3. ročníku Grafického designu připravilo Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o. p. s. v době určitého napětí skromný a velmi pěkný workshop s odborníky na Čínu a Japonsko zaměřený na písmo a ukázku kaligrafie. Kateřina Dědková se dlouhé roky věnuje japonštině, jeden rok v Japonsku také žila a studovala. Nakonec založila v Českých Budějovicích školu Akai Kiku, která se věnuje zejména výuce orientálních jazyků. Dušan Andrš je pedagog na katedře sinologie Karlovy univerzity a odborník zejména na čínskou kulturu, literaturu, písmo a hudbu. Publikoval na tato témata řadu odborných textů.
V první hodině workshopu lektoři představili historii nejdéle kontinuálně používaného písma na světě. Zajímavé bylo povídání o tom, jak se z toho čínského nejdříve vyvinulo japonské, aby japonské novotvary od 19. století vstřebávala zase čínština.
Seznámili jsme se s druhy zápisu znakových písem a tvorbou slov různými historickými způsoby. V dalších dvou vyučovacích hodinách si studenti za odborného dozoru a asistence vyzkoušeli běžné i náročnější znaky, kdy se dozvěděli, že je velmi důležité dodržet pořadí jednotlivých tahů, napsali si svá jména v japonštině a mohli se zeptat na vše, co je zajímalo. Jednalo se o velmi příjemné dopoledne strávené s velmi poetickými jazyky národů bohatých kulturou. Politice jsme se téměř vůbec nevěnovali, pozitivní dojem tedy přetrval. Workshop byl uskutečněn v rámci celoročního projektu „Multikulturní svět kolem nás a dějiny 20. století 2020“, který podpořili Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci programu Podpory vzdělávacích aktivit národnostních menšin v roce 2020, jihočeský kraj a město Český Krumlov.